RUSYA – UKRAYNA SAVAŞ SEYRİNİN ASKERİ BOYUTLARI

لا توجد تعليقات

Savaşın başladığı 24 Şubat tarihiden 20 hazirana kadarki süreç

Hazırlayan: Hattabi Araştırma Merkezi

:

.

Bu yılın başından beri yaklaşık iki ay boyunca devam eden Rus askeri yığınaklarından ve Rusya’nın daha sonra “güvenlik garantileri” olarak bilinecek ve bir çoğunun NATO’nun genişlemesi ve Ukrayna’nın NATO birliğe katılmasıyla ilgili olan bir takım taleplerde bulunduğu uluslararası üst düzey başarısız diplomasi turlarından sonra, Putin 2015 senesinde Ukrayna’nın doğusunda gerçekleştirdiği barış antlaşmasını iptal etti ve Kremline bağlı ayrılıkçıların kontrolü altında bulunan bölgelerin bağımsızlığını tanıdı. Ardından Ukrayna’da sınırlı bir Rus askeri operasyonunun başlayacağını duyurdu. Aynı zamanda Rus yetkililer tarafından birkaç kez Moskova’nın Ukrayna topraklarına saldırma niyetinde olunmadığı dillendirildi.

Rus güçleri 24 Şubat tarihinde hızlı ve kesin bir zafer ümidiyle Ukrayna topraklarına yönelik ani bir harekât başlattı. Ancak Batı destekli Ukrayna’nın sıkı bir direnişiyle karşılaşmasıyla bu ümitleri yavaş yavaş kaybolmaya başladı.

Rusya-Ukrayna savaşının üzerinden geçen 4 aydan sonra, bu raporda savaşın başlıca önemli yönleri analiz edilecektir. Raporda 24 Şubat tarihinden itibaren Ukrayna topraklarındaki askeri gelişmelerin haritası tanıtılacak, tarafların kullandığı taktikler ve hali hazırda devam eden savaşta tarafların zayıf ve güçlü yönleri ele alınacaktır. Bunların yanında en az bunlar kadar önemli olan taraflarında kullandıkları en belirgin silahlar, Batı tarafından Ukrayna’ya verilen askeri destek, tarafların askeri kayıplarına değinilecektir. Raporda Ukrayna-Rusya savaşında çıkarılacak en önemli tecrübelerin özet bir kaynağının sunumu hedeflenmektedir.

Raporun hazırlanmasında konuyla ilgili saha kaynakları, uzmanların gerçekleştirdiği kapalı toplantı sonuçları ve aşağıdaki kaynaklardan yararlanılmıştır:

The International Institute for Strategic StudiesEş-Şarku’l-Avsat Araştırma KurumuThe Washington InstituteAmerican Institute for the Anadolu AjansıEl-CezireThe IndependentThe Washington PostThe New York TimesThe GuardianOryxCNNFinancial TimesCarnegie Middle East CenterStudy of War

Rusya’nın Ukrayna saldırı aşamalarını savaşın hedefleri ve kullanılan taktiklere göre aşağıdaki şekilde kısımlara ayırdık:

Birinci aşama: Ani saldırı ve psikolojik savaş (24 Şubat –  10 Mart)

İkinci aşama: Rusların Ukrayna iç bölgelerine girişi ve kapsamlı imha araçlarının kullanımı (10 Mart – 1 Nisan)

Üçüncü aşama: Rusya’nın konumunu yeniden düzenlemesi ve hedeflerini Donbas’la sınırlandırması (1 Nisan – 25 Haziran)

المقالة السابقة
ردع الأعداء داخل البلاد وخارجها “كيف تصبح ضابط مكافحة استخبارات”.
المقالة التالية
دور الطائرات بدون طيار في الغزو الروسي لأوكرانيا

اترك تعليقاً

لن يتم نشر عنوان بريدك الإلكتروني. الحقول الإلزامية مشار إليها بـ *

Fill out this field
Fill out this field
الرجاء إدخال عنوان بريد إلكتروني صالح.
You need to agree with the terms to proceed